Одержання легального доходу власником бізнесу стає дедалі актуальнішим. Насамперед. це зумовлено посиленням фінансового моніторингу з боку банків та платіжних сервісів. Як українських, так і іноземних. Якщо в них виникає якийсь сумнів щодо коштів, які надійшли на ваш рахунок, то вони можуть його заблокувати. І щоб розблокувати рахунок, ви матимете надати інформацію про джерело походження цих коштів, а також підтвердити сплату податків з отриманих доходів. Ви уникнете цих проблем, якщо одержуватиме ваші доходи легально та сплачуватиме податки з них.
Одним зі способів, який дозволить власнику бізнесу одержувати доходи легально, є дивіденди.
Виплата дивідендів – це найбільш прозорий спосіб забрати частину прибутку юридичної особи для власного користування. У розумінні податкового законодавства дивіденди – це платіж у грошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь власника корпоративних прав (засновника такої юридичної особи) або власника інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів.
Якщо говорити простими словами, дивіденди - це той дохід, який може отримати фізична особа за результатами розподілу чистого прибутку (прибутку, який уже сформувався після сплати всіх податків) підприємства, засновником чи співвласником якого вона є.
Компанія виплачує дивіденди на підставі рішення учасника. Якщо учасників ТОВ декілька, то рішення про виплату дивідендів мають ухвалити загальні збори учасників ТОВ. У цьому випадку рішення оформляється у вигляді протоколу загальних зборів. На підставі рішення учасника або протоколу загальних зборів керівник компанії видає наказ про нарахування та виплату дивідендів.
Порядок нарахування, утримання та сплати податків з фізичних осіб при виплаті дивідендів регулюється Податковим кодексом України (далі Кодекс).
Ставки ПДФО
5 відсотків - для доходів у вигляді дивідендів по акціях та корпоративних правах, нарахованих резидентами - платниками податку на прибуток підприємств (крім доходів у вигляді дивідендів по акціях, інвестиційних сертифікатах, які виплачуються інститутами спільного інвестування) (пп. 167.5.2. Кодексу);
9 відсотків - для доходів у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб'єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток (пп. 167.5.4. Кодексу).
18 відсотків - для інших пасивних доходів, крім зазначених у підпунктах 167.5.2 та 167.5.4 (пп. 167.5.1. Кодексу).
Строки сплати ПДФО з дивідендів
Податок сплачується (перераховується) до відповідного бюджету під час виплати дивідендів (пп. 168.1.2 Кодексу):
Якщо дохід у вигляді дивідендів надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси - ПДФО сплачується протягом трьох банківських днів, що настають за днем виплати дивідендів (пп. 168.1.4 Кодексу);
Якщо дохід у вигляді дивідендів нараховано, але не виплачено – ПДФО сплачується протягом 30 календарних днів після закінчення місяця, у якому такі дивіденди були нараховані (пп. 49.18.1, п. 57.1, пп. 168.1.5 Кодексу).
Військовий збір
Дивіденди – пасивні доході, які включаються до загального місячного оподатковуваного доходу фізособи і обкладаються ВЗ за ставкою 1,5% (п. 163.1, пп. 164.2.8, пп. 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ Кодексу). ВЗ сплачується до бюджету одночасно з ПДФО.
ЄСВ
Дивіденди не обкладаються ЄСВ, оскільки входять до переліку виплат, на які ЄСВ не нараховується (п. 14 розд. ІІ Переліку, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170). При цьому доходи у вигляді дивідендів не будуть базою для нарахування ЄСВ – як для працівників підприємства, так і для учасників товариства, які не є працівниками цього підприємства.
Податки з одержаних дивідендів має сплачувати власник компанії, однак самостійно він цього не робить. За нього це робить компанія, яка утримує податки під час виплати дивідендів, а потім перераховує їх до відповідного бюджету.
Як вбачається з вищенаведеного, виплата дивідендів ТОВ не є складною процедурою. Це дасть вам змогу прийняти зважене рішення щодо легального отримання доходів від бізнесу в такий спосіб, а також порівняти з іншими способами легального отримання доходів.
Управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Волинській області