Головне управління ДПС
у Волинській області
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Додаток «пРРОсто»: що це, як працює і кому треба встановити

опубліковано 17 лютого 2020 о 09:49

Інтерв’ю заступника начальника Головного управління ДПС у Волинській області Сергія Кондратюка інформаційному агентству "Конкурент"

Представники підприємництва, яких стосуються новації щодо застосування касової техніки, уже тестують програмний РРО “пРРОсто”.

Перший реліз безкоштовного додатку «пРРОсто» розроблено Державною податковою службою спільно з Офісом ефективного регулювання (BRDO). Наразі цей додаток працює тільки в режимі онлайн. Однак вже незабаром користувачам буде запропоновано режим офлайн.

Таким чином, до законодавчо визначеної дати впровадження РРО представники підприємництва матимуть можливість обрати найбільш зручний для себе спосіб проведення готівкових розрахунків – за посередництвом класично касового апарату чи новітніх реєстраторів розрахункових операцій.

Як не помилитися з вибором РРО та про основні дедлайни для його застосування бізнесом, розповів заступник начальника Головного управління ДПС у Волинській області Сергій Кондратюк.

– Сергію Вікторовичу, безкоштовний додаток «пРРОсто» від ДПС, розробку якого анонсували в кінці минулого року, проходить тестування в повному обсязі?

– Податкова запустила перше програмне рішення та забезпечила можливість тестування цього програмного продукту усіма охочими. Сьогодні цей програмний продукт тестує близько трьох тисяч представників бізнесу, але до процесу можна долучитися і зараз. Для цього варто зареєструватися на сайті https://prrosto.kmu.gov.ua/. Лише після опрацювання пропозицій та зауважень тестувальників, а також затвердження нормативної бази, будуть здійснені наступні кроки.

Зверну вашу увагу, що програмне рішення для смартфонів та планшетів з операційними системами Android та iOS  вже доступне для зареєстрованих тестувальників. За інформацією ДПС України, незабаром, додаток буде доступний для завантаження з Google Playmarket та App Store без додаткових запитів.

– Коли остаточна версія програмного продукту стане доступною для усіх охочих скористатися новітніми РРО?   

– З 19 квітня 2020 року у підприємця виникає право застосовувати новітні РРО , тобто кожен платник зможе використовувати програмні РРО доступні на ринку. Планується, що саме з 19 квітня податкова надасть безкоштовне рішення, яким можна буде користуватися в частині фіскалізації торговельних операцій.

Разом з тим, бізнесу податкова запропонує відкритий програмний інтерфейс (API), завдяки якому можна розробляти власні програмні рішення відповідно до бізнес-процесів кожного з секторів. Тож, запропоноване програмне РРО не є ексклюзивним, наявність відкритого програмного інтерфейсу (API) дозволить розробникам програмного забезпечення пропонувати для підприємців та застосовувати для власних потреб альтернативні розробки. 

– Яким чином програмний додаток «пРРОсто», що пропонується ДПС,  працюватиме з базами даних податкової?

–  Додаток  “пРРОсто” взаємодіятиме через інтернет з фіскальним сервером податкової служби через відкритий програмний інтерфейс (API), і виконуватиме функції: формування чеку, підписання, відправлення та відображення  чеків встановленого формату, відкриття та закриття зміни, формування звітів, перегляд даних, завантаження баз даних товарів, оновлення товарів, позицій та цін та інші дії. Очікується, що ці рішення стануть доступними  до 19 квітня.

– Яким вимогам з позиції податкової повинні відповідати альтернативні розробки програмних РРО?

– Наразі немає вимог щодо сертифікації, технічної експертизи, включення до Державного реєстру моделей альтернативних програмних рішень для проведення готівкових розрахунків. Але альтернативні РРО обов’язково повинні формувати, підписувати та реєструвати чеки у встановленому форматі й надавати їх покупцям товарів та отримувачам послуг, в тому числі в електронному форматі. Це вимоги, що поширюються  і на касову техніку.

Реєстрація програмного РРО відбуватиметься онлайн, в електронному кабінеті. 

– Чи треба користувачам програмних РРО купувати принтер для друку фіскальних чеків?

– Це робити не обов’язково. Програмний РРО видаватиме електронний чек, який також можна буде надіслати покупцю на електронну пошту, або через  основні комунікаційні месенджери по номеру телефону.  

– Чи усі підприємці з 19 квітня зобов’язані працювати з РРО та чи обов’язково це має бути новітній програмний продукт? Старий касовий апарат згодиться?

– Кожен підприємець самостійно обирає найбільш прийнятний для себе спосіб проведення готівкових розрахунків. Жодного примусу чи наполегливих рекомендацій щодо переваг касової техніки чи сучасних програмних рішень немає. Якщо підприємець обирає касовий апарат, бо вважає, що це  зручно і надійно, – це його право.

– На завершення розмови нагадаємо про основні дедлайни для бізнесу у застосуванні РРО. З якого часу реєстратори розрахункових операцій стають обов’язковими для всіх?

– Норма щодо обов’язкового застосування РРО усіма платниками єдиного податку другої – четвертої груп спрощеної системи оподаткування працюватиме з 1 січня 2021 року.

Поточний рік – це період, коли РРО впроваджуються поетапно. Наголошу, що  спрощенці І групи, для яких касова техніка не обов’язкова, можуть її використовувати для кращого облік у своєму мікробізнесі.

 До 1 жовтня 2020 року реєстратори розрахункових операцій чи програмні продукти можуть не застосовувати платники єдиного податку другої - четвертої груп, якщо обсяг доходу таких платників протягом календарного року не перевищує 1 000 000 гривень, Проте підприємці, які реалізують технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту; а також  лікарські засоби, вироби медичного призначення та надають платні послуги у сфері охорони здоров’я у цей період зобов’язані працювати з РРО.

 З 1 жовтня 2020 року до 1 січня 2021 року застосування РРО обов’язкове для підприємців, які реалізують товари чи надають послуги через Інтернет, реалізують ювелірні вироби, а також продають вживані товари в магазинах (група 47.79 КВЕД). У цей період реєстратори розрахункових операцій обов’язково повинні бути у ресторанах, кафе, туристичних агентствах та у туроператорів, в готелях та у подібних місцях тимчасового розміщення. 

Реалізація текстилю, крім продажу за готівкові кошти на ринках, а також деталей та приладдя для транспортних засобів відповідно до переліку, що має затвердити Уряд, теж повинна відбуватися через РРО.

– Який би РРО Ви порадили підприємцю-початківцю?

– Якщо ми прагнемо побудувати державу у смартфоні – сучасну, динамічну та ефективну, то кращого рішення як РРО в ґаджеті, на мою думку, на сьогодні немає. Простота, зручність та невеликі фінансові витрати – безумовні переваги такого готівкового обліку. Для держави та кожного з нас якісний облік готівкових операцій – не лише додаткові надходження до бюджету, а й захист кожного споживача від придбання нелегального товару.